Ocena wątku:
  • 4 głosów - średnia: 4
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
kilka słów o grze - moja prywatna opinia
Chcialem napisac kilka slow o grze football team, nie wrzucajac ich w zaden istniejacy temat.

Po pierwsze o samej grze - bardzo mi odpowiada. Gralem w podobne gry online, zawsze temat krazacy wokol pilki noznej budzil moje zainteresowanie w tego typu grach.Nie jestem z tych niecierpliwych oczekujacych nowych featurow kazdego tygodnia, nie gralem w poprzednie wersje FT wiec nie mam zadnego wyobrazenia dokad ta gra zmierza. Osobiscie ja lubie jaka jest Smile
Nie ma co sie rozwodzic na poszczegolnymi czesciami stad krotko tytulem wyjasnienia o moim podejsciu do gry.

Jest natomiast druga strona, ta gorsza. Chodzi o zarzadzanie ta gra. O zarzadzanie na kazdym mozliwym poziomie:

Zacznijmy od samej gry. Brak w niej jakiegokolwiek sensownego FAQ. Jedyne informacje to przekierowanie na forum na ktorym znajduja sie czesto stare, nieaktualne, nieprawdziwe informacje. Czasem byly bledne od poczatku. W grze nie ma zadnej zakladki z wyjasnieniem zasad itp. Jest za to czat Pytania. Czat na ktorym odpowiedzi udzielaja czesto moderatorzy nie posiadajacy wystarczajacej wiedzy by udzielac prawidlowych odpowiedzi. Dodatkowo z czata pytania i odpowiedzi gina po raptem kilku minutach, nie ma wiec wiekszego sensu doszukiwac sie odpowiedzi na pytania zadawane przez poprzednikow bo ich nie znajdziecie.

Jest jeszcze jedno tajne zrodlo wiedzy - support. Wcale nie jest to dla wielu oczywiste, ze wiele osob tam kieruje swoje pytania zwiazane z gra. I to co jest owiane tajemnica poliszynela we wszelkich ogolnodostepnych zrodlach, tam niejednokrotnie jest wyjasniane prywatnie. Jak to mozliwe, ze arkana silnika sa wyjasniane tylko nielicznym?
Wydawac by sie moglo, ze wszelkie tego typu pytania wraz z wyjasnieniami powinny byc publikowane wszystkim, tak jednak nie jest.
Ba, zeby to chociaz bylo uczciwe zrodlo udzielajace takich samych odpowiedzi wszystkim. Ale nie jest. Na identyczne pytanie jeden uzyska tam rozprawke ze szczegolami od Diablo, drugi zostanie zbyty "tajemnica silnika" i zachetami do samowolnego odkrycia silnika przez TD. Nie wiesz na kogo trafisz. Niejednokrotnie oczywiscie zdarza sie tez, ze rozni userzy uzyskuja rozne odpowiedzi - przeciwne do siebie, ot co.

Gra sama w sobie rowniez nie jest aktualizowana. Jak to mozliwe, ze w grze do dzis widnieje informacja o paleniu przedmiotu podlegajacego ulepszeniu? Szukac informacji w starych aktualizacjach na forum czy przypadkiem sie to nie zmienilo? Nie sposob skwitowac to inaczej niz smiechem. To tylko przyklad, jest ich wiecej.

Przejdzmy teraz do tego co utrzymuje takie gry przy zyciu. Utrzymuje i utrzymywalo odkad gry przegladarkowe wdarly sie na rynek. Co takiego? Spolecznosc! Od zawsze gry same w sobie nie stanowily takiej zabawy jak spolecznosc wokol niej skupiona, dyskutujaca, spotykajaca sie poza wirtualnym swiatem.
Jak wyglada spolecznosc w FT? Bardzo, ale to bardzo slabo. Tak naprawde w grze nie dostajemy zadnego narzedzia by socjalizowac sie. Mamy czat Pogaduchy tak naprawde zawlaszczony przez waskie grono ludzi, ciagle tych samych. Mamy wewnetrzny mail, ktory tez przez brak segregacji i ograniczenia jest mega uciazliwy w uzywaniu. Mamy specjalna grupe FB, ktora sluzy jako slup ogloszeniowy. Tak naprawde cala spolecznosc skupiona wokol klubow wykracza poza oficjalne kanaly. Wszelkie grupy msg, discordy to narzedzia stworzone przez wlascicieli klubow do ulatwienia kontaktu z wlasnymi zawodnikami. Gorzej jesli trafisz do nieaktywnej druzyny. Wtedy ta gra dla Ciebie nie istnieje pod wzgledem towarzyskim. Nie ma tu zadnego wbudowanego forum dla poczatkujacych, offtopu, rozmow o grze itp. Nie ma nic. Sa kilkuminutowe shoutboxy w zaden sposob nie zachecajace do udzialu w nich osob, ktore rozpoznawalne w FT nie sa.

Chcialem jeszcze poruszyc kwestie osob "kontaktowych" w grze. Czy takie kontaktowe sa? Ciezko powiedziec. Zieloni/Modzi wybrani na reprezentantow w grze jak juz wspomnialem wczesniej - bardzo slabo wywiazuja sie jako pomoc. Nie maja wystarczajacej wiedzy, czesto maja ja bledna, nie sa zadna wyrocznia wiedzy na czacie. Niestety proby sprostowania ich wypowiedzi na Pytaniach sa zazwyczaj kasowane.
Aspekt banow pomine - byly i beda w kazdej grze osoby konfliktowe, ktore na bany zasluguja. Fajnie jednak mimo wszystko, gdy osoba owe bany wreczajaca umie uzasadnic swoja decyzje, umie wykazac sie kultura wieksza niz przecietny gracz. Odkad pamietam moderatorzy to byl ktos ponadprzecietny. Tutaj nic takiego nie ma miejsca, moderatorzy czesto klotnie wrecz prowokuja. Z czego to sie bierze?

Prawdopodobnie z samego podejscia osob stojacych wyzej - tzw. czerwonych. Ich wypowiedzi, reakcje, rowniez w zaden sposob nie naleza do tych wywazonych/stonowanych. Zastanawiajace, ze tak jak we wielu grach kontakt z administracja jest prywatny/intymny tak w FT kontakt jest publiczny, odbywajacy sie przez forum dostepne dla wszystkich. I tu jak na dloni, przegladajac watki od "zbanowanych" widac stosunek administracji do jej graczy. Nie jest to relacja sprzedawca-klient. Bardziej przypomina to relacje Pan-sluga. Tu nie ma zadnej komunikacji z adminami, to forum i mozliwosc przedstawienia swojej sytuacji to fikcja. Nie masz za bardzo szans na przychylne rozpatrzenie swojego problemu, on juz dawno zostal rozpatrzony przez administracje i w zasadzie nic nie dziala na Twoja korzysc. Mozesz liczyc na łaskę choc chyba rzadko jest ona tu okazywana.
Liczba osob, ktora po otrzymaniu bana nie otrzymala zadnego maila z wyjasnieniem jest ogromna - nikt sie tym nigdy nie zajal, odpowiedz zawsze ta sama - dostales odpowiedz na maila wskazanego w profilu. Stad jedyne co mozesz zrobic to prosic o szczegoly na forum - wczesniej publikujac swoj adres email dla calego swiata. Nie ma tu miejsca zadna analiza Twojego przypadku. Ona odbyla sie juz w kuluarach, przez TD badz grono adminow. Sadzisz, ze admini by sie mylili? I to trzech? Ze uwzieli sie na Ciebie? Oczywiscie, ze nie. Twoj przypadek zostal bardzo szczegolowo rozpatrzony, Twoje wyjasnienia nie maja nic do rzeczy. Mamy regulamin, jakies punkty. Niewazne, ze stosowane sa one wyrywkowo - w Twoim przypadku, regulamin to wyrok.
Ile to razy user nawet publicznie o powod doprosic sie nie moze. A ile to razy powod bana X, po paru postach na forum zmienia sie w zupelnie inny powod Y? Nie bede szukal szczegolow, sa tu osoby sledzace forum i dobrze wiedza, ze takie sytuacje maja miejsce.
Szczytem wszystkiego sa wszechwiedzacy admini o tym czy ktos ma brata czy nie, o tym czy ktos celowo sie podlozyl czy nie. Brak jasnych regul co jest dozwolone a co nie powoduje, ze spora liczba userow, grajaca w jak najlepszej wierze spotyka sie z perm banem nie majac najmniejszej szansy na bycie wysluchanym. Jezeli ktokolwiek ma tu ponad 20 lat i mial do czynienia z jakimkolwiek sprzedawca/biurem obslugi klienta - niech odpowie sobie w duchu czy kiedykolwiek byl w taki sposob zbywany przez druga strone jak ma to miejsce tutaj?
Admini, ktorzy stworzyli chory system nagrod gdzie rzekomo TE jest nagroda a TM kara, gdzie PK jest duzo bardziej nagradzany niz Liga - ( ba, zwyciezca PK otrzymuje trofeum mistrza kraju podczas gdy za calosezonowe zmagania ligowe otrzymujesz praktycznie bezuzyteczne 20M euro ) - i to Ci sami admini dziwia sie, ze niektorzy wola odpuscic lige kosztem innych rozgrywek? Jezeli ktos odpuszcza lige bo woli TE, jezeli ktos odpuszcza 2 mecze w ciagu dnia zeby sie skupic na PK, jezeli ktos chce budowac druzyne w drugiej lidze zamiast irytujacych 30 porazek w pierwszej to swiadczy to o podkladaniu sie czy o tym, ze to mu sie bardziej oplaca? Jak mozna powiedziec, ze ktos sie podklada kiedy gra tak zeby jego klub wyszedl jak najlepiej? Jak mozna powiedziec, ze sie podklada kiedy gra tak zeby zdobyc jak najlepsze nagrody dla swoich zawodnikow w systemie - przypomne - stworzonym przez adminow?
Ci sami admini grozacy publicznie w grze innym userom, sugerujacy im przekraczanie regulaminu ale jednak niemajacy dowodow. To jest zachowanie profesjonalistow?

Nie ma w tej grze zadnej przejrzystosci. Nie ma jej od samego poczatku - w samej grze gdzie nie znajdziemy wyjasnienia jej zasad, nie ma jej rowniez w postaci regulaminu, ktory potrafi byc dowolnie naginany - co uznac za multikonto, co uznac za sprzedaz kredytow, co uznac za podlozenie sie w meczu itd. Wszystko jest tutaj metne, niedoprecyzowane a administracja w zaden sposob nie widzi w tym problemu wybiorczo orzekajac swoje wyroki.

To by bylo na tyle z mojej strony. Pozdrawiam serdecznie zarowno userow jak i administracje tej gry liczac na to, ze skoro administracja zacheca do publicznego kontaktu przez forum to nie zamknie tego tematu.
Gdybym mógł, dałbym Ci reakcję " kciuka w górę ", ale również tego na forum nie można spotkać ;-)

Bardzo słusznie trafiłeś w sedno problemu, który spotyka zwykłych graczy. Ja osobiście udzieliłem się raz na forum w formie " propozycji " - gdzie zdobyłem dosyć dużą ilość pozytywnych komentarzy jak i ankieta również miała same pozytywne reakcje, a mimo to po niespełna 1/2 miesiącach dostałem informację od administracji, że zostało to odrzucone. - ok, rozumiem i na tym moja rola podczas udzielania się na forum była zerowa, chociaż codziennie zaglądałem na forum. Byłem biernym graczem, 2x doładowałem kredyty, grałem uczciwie oraz nie udzielałem się na tle chatów ( oprócz transferowym ) - w ostatnim czasie dostałem niesłusznie bana, przedstawiłem dowody, prywatne rozmowy na messengerze ( co też jest śmieszne, że musimy zakładać osobne komunikatory niż te z gry ) jak i argumenty, gdzie po drugiej stronie nie było żadnego wytłumaczenia ( BAN PODTRZYMANY I TYLE ). - żadnego uzasadnienia, ani nic. Właśnie wtedy zdałem sobie sprawę, że tutaj nie ma żadnej dyskusji między graczem a administracją, a trzeba po prostu pisać i się łasić, bo chyba o to w tym chodzi.

W realnym świecie zajmuje się menadżerką klubu sportowego jak i całego PR i nie wyobrażam sobie, aby mój kontakt z potencjalnym sponsorem był na takim poziomie ( czemu użyłem słowo sponsor? - a kimże my jesteśmy, jak nie sponsorami, którzy inwestują swoje pieniądze w grę? ) Jest to bardzo poniżające pisząc, prosząc o wytłumaczenie każdego odrzuconego wniosku. Jestem członkiem grupy na discordzie, gdzie jest ponad 150+ o tematyce FT i z 80% graczy narzeka na obecny kontakt z administracją, mechanikę, nastawienie P2W, etc. Obecnie wygląda to tak, że: NIE PASUJE CI TO NIE GRAJ - zero szacunku, ale póki pieniądz się zgadza to nie ma powodu do paniki.

Jestem bardo zniesmaczony obecną sytuacją jak i atmosferą jaka tutaj panuje, bo przez kilkanaście lat grania w gry MMORPG jak i Przeglądarkowe - nie spotkałem się z tak zerowym szacunkiem do gracza. Co do regulaminu i jego podpunktów to również nie jest sprecyzowany - i chyba wiem dlaczego Smile

Co tu dużo mówić, tej walki się nie wygra, bo niestety nie ma społeczności jak w innych grach, gdzie ludzie są ze sobą zgrani i kojarzą się po nickach chociażby / tak samo konkurencyjnej gry, która mogłaby pokazać, że ludzie mają wybór.
sami geniusze, nikt nie zna wszystkich tajemnic silnika, ja jako MC też ich nie znam, więc nie bierzcie nas za wszystkowiedzących? robimy co możemy, a Wy tylko narzekacie jakie to wszystko jest złe, tyle ode mnie
Czytając twój post od początku do końca wyjaśniłeś wszystko, ale to naprawdę wszystko co jest złego w zarządzaniu tą grą. Super gratki dla kolegi. Jesteś moim bohaterem Wink a to jak inteligentnie ścisnąłeś adminów to była poezja xd
Fajnie napisane, mam nadzieję że lekko się oczy niektórym otworzą. I oby nie zamkneli Ci tego tematu za szybko Smile
Mnie najbardziej wkurza że oni sami zabili rozgrywkę . Na początku mieli fajne pomysły z blokada ovr żeby topka nie uciekała jednak jak zobaczyli jakie przelewy idą zmienili koncepcje. W ft rządzi losowość i monotonia. Top 3 lig zawsze takie samo czasem się kolejność zmieni. O TM już nie wspomnę że wygrywają tylko 2 kluby. Sezon w sezon to samo i to się nie zmieni chyba że kluby padną albo ludzie skończą grać. Co do banów uważam że gracz który płaci im za grę powinien w sposób rzetelny otrzymać informację za co został zbanowany i przedstawione powinny zostać dobitne dowody. O mechanice gry też nie wspomnę. To co pisze administracja a to jak działa silnik to jest przepaść. Jeden z przykładów. SF zakładane przed rzutem karnym czy różnym w ogóle nic nie dają. Mamy rok gry a błędy w grze jak były tak są. Gola strzela gracz który został zmieniony. Nie chcę mi się wymieniać wszystkiego. To jest jedyną gra gdzie nic nie wiadomo, a odpowiedzi administracji sami musicie do tego dojść są śmieszne. Kiedyś o zgraniu coś wspomnieli jak wybuchała afera z BX. Wcześniej ani słowa o tym.
@keeshi, liczyłeś że będzie max 100 OVR i co potem? Na czym miałaby polegać rywalizacja. Przecież od początku było o tym pisane. To takie oczywiste, bo przecież oprócz treningu i "skillowania" ubrań nie ma nic.
Była mowa o blokadach do momentu aż średni płatnik osiągnie poziom 100. Potem zwiększamy mozliwosc treningu itd. To że topka nie miałaby co robić to swoją droga, ale to w tamtym momencie trzeba było się zastanowić jak ugryźć temat. Teraz jest już po herbacie i mamy w kółko to samo. Już widzę odpływ graczy którzy naprawdę osiągnęli fajny poziom i z miesiąca na miesiąc będzie coraz gorzej. Nowi gracze pograją chwilę i uznają że to jest bez sensu i tak będziemy świadkami tego samego co na starym FT.
Przecież to od początku było jasne i nawet o tym pisałem wtedy. Na pewno bo ktoś by prowadził stagnację w grze przez 5msc by ktoś inny mógł go dogonić. Średnio ciekawa sprawa.
W WoW to się sprawdza bo są inne sposoby na rywalizację, a tutaj mamy trening, itemy i zarząd może ustalić skład i taktykę.. tyle.
Trzeba czekac na nowa edycje FT i tyle bo z takim podejsciem ta dlugo nie pociagnie :V
Nie można obwiniać TOP za to że jest TOPem Wink Zabronisz im bycia najlepszymi? Nie. Wiadomo, że jak ktoś kosi pare tysięcy energii dziennie na trening, to swoją ręką tego nie robi, ale z drugiej strony każdy ma taką możliwość, tak samo jak wybór z wpłaceniem kasy. Gry online tak po prostu działają. Jak Ci nie pasuje, to możesz iść zawsze na dwór i tam pykać na równych zasadach... a czekaj, przecież tam tez jeden biega szybciej od drugiego, a jeszcze inny gra w klubie i śmie jeszcze na orlik przychodzić Wink

Ad rem. Gra oczywiście mogłaby być w wielu miejscach lepsza. Można oczywiście modyfikować przypadkowość w meczu, wprowadzając więcej elementów losowości (jak np. forma dnia, forma zawodnika wynikająca z uczestniczenia w TK, gry w sparingach itd.). Wicherek Działdowo też ograł Titans i Copacabane, choć statystycznie nie powinno to mieć absolutnie miejsca, a teraz topi się na dole ligi. Inna sprawa, że tak właśnie bywa i w rzeczywistości.

Zgadzam się natomiast z jednym, bo FT wpada jednak w pewną pułapkę - był rozwój do 100, jest do 200 a i tak są już zawodnicy, którzy do tego poziomu dobrnęli. Będzie 300, 1000? Wygląda to jak gonitwa donikąd albo do czasu wynalezienia jakiegoś sensownego balansu i jedocześnie czynnika, który będzie zachęcał do logowania.
Mysle ze tu grube przelewy po 5-10k miesiac w miesiac ida jak top1 ma 222 ovr lol
Jest taka gierka legend o***** tam to jest dopiero pay to win, swego czasu jak sie wkrecilem to zrobilem 2 przelewy na 4k pln i do dzis zaluje. A topka tam ladowala i po 50k

Najgorsza rzecza w tej grze są pilki do umiejetnosci i tyle, placacy tylko co tydzien ustalaja kto teraz zaladuje milion energii za xxxx zl i zgarnie pilke.

No le jak to sie mowi, jak sie komus nie podoba to niech nie gra Big Grin

Grze brakuje systemu mikroplatnosci dla przecietnego zjadacza chleba, ale nie da sie tego zmienic bo wszystko oparte jest tylko na energii.

Moglbym co miesiac ladowac w mikro np 100-200 zl a nie laduje bo wiem ze tamci laduja xxx koła i mi to nic nie da, napewno wielu tak mysli i jest bledne kolo.
i ten top 1 gra 5 miesięcy... jest nad czym myśleć